ОПИС ДОКУМЕНТУ

Рішення:

Прийнято

Сесія:

IV

Скликання:

VIII

Вид:

Більшість ЗА

Номер рішення:

99-56/2025

Проголосовано:

07.05.2025 11:54:30

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    19
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    0
  • Не голосували
    0
  • Відсутні
    8

ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ ХРОНОЛОГІЯ ДОКУМЕНТУ

ДРУК РІШЕННЯ

ТЕКСТ РІШЕННЯ: № 99-56/2025
Про Звернення депутатів Волочиської міської ради VIII скликання щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ

ВОЛОЧИСЬКА МІСЬКА РАДА

Волочиської міської територіальної громади

VІІІ скликання

LVІ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

07 травня 2025 року Волочиськ № 99-56/2025

Про Звернення депутатів Волочиської міської ради VIII скликання щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року

Керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Законом України «Про статус депутатів місцевих рад»

міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Схвалити текст звернення депутатів Волочиської міської ради VIII скликання щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (додається).
  2. Апарату ради надіслати рішення міської ради Голові Верховної Ради України Руслану СТЕФАНЧУКУ , Прем’єр- Міністру України Денису ШМИГАЛЮ, Народному депутату України Сергію ЛАБАЗЮКУ.
  3. Контроль за виконанням рішення покласти на секретаря ради Оксану ПЕНДРАК

Міський голова Костянтин ЧЕРНИЧЕНКО

Додаток

до рішення LVIсесії міської ради

№ 99 -56/2025 від 07 травня 2025 року

Верховній Раді України

Кабінету Міністрів України

Народному депутату України

Сергію ЛАБАЗЮКУ

Звернення

депутатів Волочиської міської ради VIII скликання щодо виплати

одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану»

У зв’язку із триваючим збройним конфліктом між Україною та рф, зростає актуальність та кількість випадків визнання осіб безвісно відсутніми, а також оголошення осіб померлими, що, в свою чергу, у подальшому зумовлює у членів сімей таких осіб право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану». Станом на 01.05.2025 року в громаді проживає 91 родина з числа військовослужбовців, пропавших безвісти за особливих обставин або які знаходяться в полоні.

Абзацами 8, 9 вищевказаної Постанови встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Також передбачено, що у разі якщо особа, яка брала участь у заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф зникла безвісти за особливих обставин або її в судовому порядку визнано безвісно відсутньою та у подальшому рішенням суду оголошено померлою, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата набрання законної сили рішенням суду про оголошення такої особи померлою.

Частиною 2 статті 46 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

При цьому, звертаємо увагу, що відповідно до ст. 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Статтею 258 Цивільного кодексу України визначені окремі категорії позовних вимог, для яких передбачена спеціальна позовна давність (скорочена або більш тривала, ніж загальна), при цьому перелік таких категорій є вичерпним.

Відповідно до частини 1 статті 261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

З вищенаведеного випливає потенційна проблема процесуального характеру, з якою вже стикаються і будуть стикатися жителі нашої громади, які звертатимуться до суду з заявами про оголошення померлими безвісно зниклих у зв’язку із захистом Батьківщини членів їх сімей. Полягає вона у тому, що загальна позовна давність по даній категорії справ фактично починає спливати з дати, зазначеної в документах військових частин про визнання таких Захисників безвісно зниклими. Проте звертатись до суду із заявами про оголошення таких осіб померлими, зважаючи на вимоги частини 2 статті46 Цивільного кодексу України, члени їх сімей здебільшого зможуть лише «після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій». Беручи до уваги, що воєнні дії тривають на значній території України вже понад три роки (і наразі спрогнозувати час їх завершення об’єктивно неможливо), члени сімей зниклих безвісти Захисників та Захисниць вже тривалий час позбавлені юридичної можливості визнати їх померлими в судовому порядку. При цьому, трирічний строк загальної позовної давності для таких громадян постійно спливає (а у деяких випадках – уже сплив), а отже, не маючи поважних причин на його поновлення, такі громадяни отримуватимуть відмови судів в оголошенні померлими їх родичів, які брали участь у захисті Батьківщини, а відтак – втратять право на отримання одноразової грошової допомоги.

Враховуючи актуальність цієї проблеми для родин військовослужбовців та усієї нашої громади, ми, депутати Волочиської міської ради, звертаємось до Вас з проханням допомогти в цій надзвичайно важливій справі , а саме внести зміни до чинного цивільного законодавства шляхом:

  • встановлення більш тривалої спеціальної позовної давності (порівняно із загальною) для категорії справ про оголошення фізичних осіб померлими (лише стосовно тих осіб, про яких йдеться у ч. 2 ст. 46 ЦК України);
    або
  • розроблення окремої норми в ЦК або ЦПК України, яка би передбачала вимогу щодо незастосування загальної позовної давності для вищевказаної категорії справ (знову ж таки – лише щодо тих осіб, про яких йдеться у ч. 2 ст. 46 ЦК України).

Секретар ради Оксана ПЕНДРАК